28.8.2023 V dubnu 2022 vstoupily v účinnost parametry LTV, DTI a DSTI, kterými Česká národní banka reguluje maximální výši hypotečních úvěrů. Na.. více »
14.9.2017 Chcete s námi vydělávat? Víte o někom kdo si neví s prodejem nemovitosti rady? Víte o někom, kdo chce hned peníze a nechce řešit.. více »
28.8.2023 V dubnu 2022 vstoupily v účinnost parametry LTV, DTI a DSTI, kterými Česká národní banka reguluje maximální výši hypotečních úvěrů. Na začátku května 2023 ČNB rozhodla o "deaktivaci" parametru DSTI, který se v posledních měsících stal díky růstu úrokových sazeb nejpřísnějším z výše uvedených parametrů. Co znamená "deaktivace"? Jak se projeví v dostupnosti hypotečních úvěrů?
Česká národní banka s účinností od 1. 7. 2023 deaktivovala parametr DSTI. To znamená, že jeho výši nebude omezovat. To ale neznamená, že by banky rozdávaly hypotéky bez jakýchkoliv pravidel.
Banky vždy tak či onak měly takový či velmi podobný parametr ve svých postupech zohledněn. Konec konců, požadavek na to, aby člověk nesplácel více, než nějakou část svého příjmu je rozumný. Jak velký ten podíl má být, to je snad otázka k diskuzi, ale že nějaký "strop" existuje, o tom diskutovat nelze.
Na jednu stranu pociťuji jako zvláštní, že ČNB deaktivuje aktuálně nejpřísnější parametr omezující maximální výši hypotečního úvěru. Zvláště když si vzpomenu na to, jak dlouho a složitě se snažila zakotvit závaznost tohoto parametru (společně s LTV a DTI) v zákoně. Je-li parametr v současné době pro většinu klientů limitujícím faktorem, pak musíme zdůraznit, že dělá pouze to, pro co byl zaveden.
Je proto potřeba správně číst kroky, které ČNB v tomto ohledu podnikla. Rozhodně nepřehodnotila svůj náhled na bezpečné zadlužování. Necítí však již tak velkou potřebu do parametrů explicitně zasahovat a deaktivací DSTI poskytuje bankám více prostoru k uplatnění svých vlastních interních pravidel.